top of page

Artemisia ve Judith


Artemisia Gentileschi, sanat tarihinde gördüğümüz en güçlü kadınlardan biridir. Barok dönemin tanınan ressamlarından biri olan Orazio Gentileschi’nin kızıdır ve Artemisia bildiği her şeyi babasından öğrenmiştir.


Artemisia 1593 yılında doğmuştu, yani kadın ressam sayısının yok denecek kadar az olduğu bir dönem. Ressam olmayı başaran kadınlara ise pek ilgi gösterilmiyordu. Babası her ne kadar Artemisia’yı desteklemiş olsa da kızını gönderebileceği bir sanat okulu yoktu çünkü kız çocukları ne bir sanat okuluna ne de bir atölyeye kabul ediliyordu.


1611 yılında Orazio, kızını okula gönderemediği için daha önce birlikte çalıştığı ressam olan Agustino Tassi’den ona resim yapmayı öğretmesini istedi. Tassi bu teklifi kabul etti ve 19 yaşındaki Artemisia, Tassi’nin atölyesinde eğitim almaya başladı.


Ne yazık ki Artemisia’nın heves ve heyecanı yarım kaldı. Tassi ve yakın arkadaşı Artemisia’ya tecavüz etti. Tassi, bu yaşananlardan sonra Artemisia ile evleneceğini ve hiçbir şey için endişelenmemesi gerektiğini söyledi. Bir süre ilişki yaşadıktan sonra Artemisia terk edildi…


Orazio Roma’daki tüm dedikodulardan kurtulabilmek adına kızını evlendirmek ister. En sonunda Artemisia, kendisi gibi ressam olan Piero Antonio Satiattesi ile hayatını birleştirir. Genç çift Roma’dan Floransa’ya taşınır. Floransa’da da sanatına devam eden Artemisia eğitimine burada devam etmek istiyordur. Eğitim almak artık daha kolaydır çünkü Medici ailesinin de dikkatini çekmiştir. Zengin ve soylu ailelerden resim siparişi alıyordu. Sonunda Artemisia, Floransa Sanat Akademisi’ne kabul edilen ilk kadın ressam oldu.


Sanat Akademisine kabul edilen ilk kadın ressam Artemisia’nın en çarpıcı eserlerinden biri olan ‘’Judith, Holofernes’in Başını Keserken’’ resmine biraz yakından bakalım.


Öncelikle; bu hikayenin Apokrif İncil’den yani doğruluğu kesin olmayan incilden alındığını belirtmek gerek. Judith, İsrailoğulları soyundandır ve Bethulia kentinde yaşar. Bethulia, İncil’den bir şehirdir. Judith, zengin ve güzel bir duldur. Bir gün Babil kralı Nabukadnessar’ın en önemli komutanlarından biri Holofornes, Judith’in topraklarını ele geçirmek üzere yola çıkar. Judith ise kısa süre içinde Yahudilere ihanet edermiş gibi yapıp Holofornes ile yakınlık kurar. Bu yakınlaşma güçlenir ve Judith, yaşlı hizmetçisi ile Asur kampına girmeyi başarır.

İsrailoğulları hakkında gizli bilgiler vereceğini söyleyen Judith, Holofornes’i etkilemeyi başarır.


Holofornes, bir gece büyük bir ziyafet verir ve sarhoş halde çadırına geri döner. Judith de yaşlı hizmetçisi ile kralın çadırına girerek Holofornes’in kafasını keser. Amacı Asurları korkutmak ve kaçırmaktır. Artemisia, kendisi gibi güçlü bir kadın olan Judith’i çarpıcı bir şekilde resmetmiştir.Grafiker: Eylül Ulu

7 görüntüleme
bottom of page