top of page

The Secret Kitabında Anlatılan Çekim Yasası


Sözdebilim olan çekim yasası kişinin aklından geçen olumlu veya olumsuz düşüncelerin kişinin hayatında yer edineceğine dair olan inanca denir. Bu inanca göre kişi, hayatındaki her alanda ne düşünürse düşünsün onu kendine çekebilmektedir.


Rhonda Byrne tarafından yazılan "The Secret" kitabında ise çekim yasası şöyle işlenmiştir:

Ağzımızdan çıkan kelimelerin frekansları ile evrenin frekansı uyumlanır. Kitapta, Eflatun, Beethoven, Goethe, Picasso, Edison gibi kişilerin sırrı bildiklerini anlatmaktadır. Bu kişiler kendi alanlarında oldukça önemlidir. Genelde düşüncemizin içeriği yerine frekansına bakılır. Örneğin, çok mutsuzum dediğimizde mutsuzluğumuz geçmez aksine daha da çoğalır. Olumsuz düşünceler yine olumsuz şeyler getirecektir. Kitapta şükür kavramı ön plana çıkar. Eğer elinizdekiler için şükrediyorsanız sahip olduklarınızın daha fazlasını evren sizin için çeker. Şükretmeden bir dilek dilediğiniz zaman hiçbir faydası olmaz.

Kitaptaki öneriler şunlardır:

İlk olarak ne istediğimizi belirlemeliyiz. Bu isteği detaylı bir şekilde düşünmeliyiz. Belirlediğimiz bu isteği detaylı bir şekilde betimlemek önemlidir.

Düşüncelerinize güvenmeniz önemlidir. Daha sağlıklı bir yöntem için öncelikle kendinize şu soruyu yöneltin: Olumlu düşüncelerim mi yoksa olumsuz düşüncelerim mi daha fazladır? Bu soruya cevap verebilirseniz işiniz kolaylaşır ve ona göre odaklanırsınız. Eğer pozitif düşünürseniz hayatınıza mutluluğu çekersiniz.


İsteğiniz hakkında meditasyon yapabilirsiniz. Bu yöntem asıl hedefiniz için önemli bir etkiye sahiptir.

Belirlediğimiz düşünce olmuş gibi davranmalıyız. Bu davranış düşüncenin gerçekleşme ihtimalini yükseltir. Örneğin, bir ev sahibi olmak istiyorsunuz. O evin konumuna kadar olan tüm detayları hayal

edin. Tasarımını düşünün. Evden girdiğinizi hayal edin. Detaylı düşünmek çok önemlidir. Bu şekilde çekim yasasını çalıştırmış olursunuz.

Daha sonra belirlediğimiz düşünce olunca nasıl hissetmemiz gerektiğini düşünmeliyiz. Hislerimizi de olmuş gibi kabul etmeliyiz.

Son olarak dileğimiz kabul olduğunda teşekkür kavramını unutmamalıyız. Oldukça zor görünen ve inanması güç olan çekim yasası aslında doğru çalıştırma yöntemiyle kolaylaşacaktır. Kendimize ve isteklerimize inandıktan sonra gerçekleşmesi durumuna şaşırmamak gerekir. Her şey kendimize inanmakla başlar.


Bu yazımda sizlere "The Secret" kitabında anlatılan çekim yasası hakkında bilgi verdim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Editör: Pırıl Çaykara

Grafiker: Eylül Ulu

33 görüntüleme
bottom of page